MANŽELSTVO A SLUŽBA - Derek Prince Ministries Slovensko

DEREK PRINCE MINISTRIES - SLOVENSKO
Derek Prince Ministries - Slovensko
Prejsť na obsah
O NÁS > O AUTOROVI

MANŽELSTVO A SLUŽBA

Takmer okamžite po silnom zážitku z obrátenia bol Derek Prince nalodený na vojenskú loď smerujúcu do Južnej Afriky. O svojich troch rokoch v púšťach Egypta, Líbye a Sudánu hovoril ako o rokoch "učeníctva na púšti". Študoval svoju Bibliu s rovnakou dôslednosťou a dôkladnosťou ako pri svojej akademickej kariére. Tu objavil efektivitu pôstu spojeného s modlitbou.

Keď dostal kožnú chorobu, ktorá nebola v tamojšej klíme liečiteľná, preležal jeden rok v nemocnici v Egypte. Skúmal svoju Bibliu a modlil sa o Božiu pomoc. Vyslobodenie mu priniesla pasáž z knihy Prísloví 4:20-22:

"Môj synu, pozoruj na moje slová; nakloň svoje ucho k mojim rečiam. Nech neodídu od tvojich očí; ostríhaj ich prostred svojho srdca. Lebo sú životom tým, ktorí ich nájdu, a celému ich telu lekárstvom*."

Derek prijal Božie zasľúbenie uzdravenia celého svojho tela a rozhodol sa "brať" Bibliu tak, ako berú ľudia lieky, tri krát denne po jedle. Na vlastnú žiadoť bol z nemocnice prepustený a v púšťach Sudánu bol úplne a nastálo vyliešený týmto liekom.

Počas pobytu v Sudáne viedol k Bohu svojho moslimského asistenta. Aliho zmenený život vyvolal v tábore taký rozruch, že ostatní vojaci prišli k Derekovi, aby sa viac dozvedeli o Ježišovi.

Po troch rokoch v púšti bol Derek poslaný do Jeruzalema. Tam stretol Dánku Lýdiu Christensen, matku malého detského domova. Rodina hovorila po arabsky a Derek si cvičil arabčinu spolu s nimi. V tom istom čase sa začal sám učiť hebrejsky.

Keď skončila druhá svetová vojna, stál Derek pred zložitým rozhodnutím. Nevidel svoju rodinu viac ako päť rokov a jeho milovaný starý otec zomieral na rakovinu. Navyše mal bezpečné a stále miesto na Cambridge a armáda mu dlhovala cestu domov do Anglicka.

Boh však Dereka zavolal do Izraela (vtedy Palestína). Keby odišiel, bol by niekedy schopný sa vrátiť? Nakoniec v Jeruzaleme vystúpil z armády a vstúpil do kresťanskej služby na plný úväzok. Oženil sa s Lýdiou a stal sa otcom ôsmich dievčat v domove: šiestich Židoviek, jednej palestínskej Arabky a jednej Angličanky.

Rodina spolu zažila opätovné zrodenie sa štátu Izrael v roku 1948 a prežila Vojnu o nezávislosť. Dva razy museli utiecť z domu uprostred noci a ísť tmavou ulicou do neistej budúcnosti kvôli bezprostrednému ohrozeniu ich životov.

Koncom roka 1948, ked novozaložený štát bojoval o prežitie, Derek a Lýdia zdráhavo opustili Jeruzalem. Derek vzal rodinu do Anglicka, kde ich jeho rodicia s láskou prijali.

V roku 1949 sa vzdal svojho členstva v King's College, Cambridge a dalších osem rokov bol pastorom malého letničného zboru v centre Londýna. Prevažná väčšina členov tohto zboru sa obrátila vďaka jeho evanjelizáciam na Speaker's Corner, Marble Arch (miesto v Londýne, kde zvyknú vystupovať rečníci) konaným trikrát týždenne. O týchto dňoch hovorí:

"Videli sme mnoho životov zmenených, ale len do istého momentu. Bolo tam veľmi veľa ľudí, ktorým sme skutočne nemohli pomôcť. Letniční v tých dňoch verili, že keď bol človek pokrstený vo vode, pokrstený v Duchu Svätom a hovoril jazykmi, jeho problémy boli vyriešené. Žiaľ, nebola to pravda! Až po rokoch, keď som vstúpil do služby oslobodzovania, som bol schopný pomôcť kresťanom žiť skutočne vítaznými životmi."

Derek a Lýdia Prince odišli v roku 1957 do východnej Afriky viesť školu pripravujúcu učiteľov v Keni. Derek tu založil strednú školu, na ktorej za posledných 35 rokov zmaturovali tisícky mladých Keňanov.

V roku 1963 sa Derek a Lýdia prisťahovali do Spojených štátov aj so svojou africkou dcérou Jesikou, ktorú si adoptovali v Keni. Počas pastorovania malého zboru v Seattli v štáte Washington, USA, čelil démonickému prejavu priamo pred jeho rečníckym pultom. Táto priama konfrontácia so silami temnoty spustila jeho službu oslobodzovania. Svojou osobnou službou, audio a video nahrávkami pomohol nespočetným tisícom nájsť uvoľnenie a vyslobodenie z démonického poviazania. Jeho kniha "Oni budú vyhánať démonov" bola publikovaná v roku 1998. (Iná kniha, napísaná v 80- tych rokoch "Požehnanie alebo kliatba: Vyber si!" je preložená do mnohých jazykov. S pomocou tejto knihy používanej kresťanskými služobníkmi na celom svete je Boží ľud oslobodzovaný od generačných prekliatí a privádzaný do skutočnej slobody v Duchu Svätom.)

Rozrušený tragédiou úkladnej vraždy Johna Kennedyho začal Derek Prince učiť Američanov, ako sa prihovárať za svoj národ. V roku 1973 sa stal jedným zo zakladateľov "Intercessors for America" (Prosebníci za Ameriku), prostredníctvom ktorých sa toto posolstvo a služba rozšírili po celej krajine. Derekova kniha "Formovanie histórie prostredníctvom modlitby a pôstu", ktorá bola publikovaná ešte v tom istom roku, prebudila všetkých zodpovedných kresťanov k ich zodpovednosti modliť sa za ich vládu. O dve desiatky rokov vyšlo na povrch, že tajné preklady tejto knihy boli nástrojom na zvrhnutie komunistických režimov v bývalom ZSSR, Východnom Nemecku a ČSSR.

Kým Derekove vyučujúce nahrávky kolovali po svete, otvárali sa dvere v mnohých častiach Spojených štátov. Po nejakom čase pastorovania v Chicagu, USA, vykročili Derek a Lýdia v roku 1967 vo viere do cestovateľskej služby. V tom istom roku sa Derek na Novom Zélande presvedčil, že jeho vyučovanie má moc zasiahnuť celý národ. Tieto stretnutia spustili medzinárodnú službu, ktorá zasiahla takmer každú časť sveta.

* Hebrejské slovo pre zdravie je "marpe", čo znamená liek.


Copyright © 2019 Derek Prince Ministries - Slovensko. Všetky práva vyhradené!
Návrat na obsah